• ZESPL SZKL EKONOMICZNYCH
  • ZESPL SZKL EKONOMICZNYCH
  • ZESPL SZKL EKONOMICZNYCH

Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

Strona główna » Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

2016-05-16 10:17

 W piątek 13-ego maja odbyły się Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK, w których wzięli udział uczniowie naszej szkoły, pod opieką pani Magdaleny Wiglusz. Grupę osób udzielających pierwszej pomocy stanowili: Barbara Dańczura (kapitan) z klasy 3b, Karolina Gwiazda, Monika Czubak z klasy 1a, Paulina Fedyk, Mateusz Gościak z klasy 1b. Dzielnie wspierali ich uczniowie: Angelika Mordjas z klasy 1b, Adrian Lis, Kacper Czernicki i Michał Mamczak z klasy 1a.

        Zawody polegały na udzieleniu pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w różnych sytuacjach, w przestrzeni miejskiej. Uczniowie byli punktowani za każdy przypadek oddzielnie. Ważnym elementem zawodów  była analiza akcji ratowniczej przeprowadzonej przez uczniów i wskazanie popełnionych błędów. W całej akcji brali udział również absolwenci naszej szkoły.

        Cała akcja była ciekawie przygotowana i pozwoliła zweryfikować wiedzę zdobywaną miedzy innymi  na lekcjach edukacji dla bezpieczeństwa. Każdy z nas nauczył się czegoś nowego: współpracy w grupie, kierowania grupą, opatrywania ran, jak prawidłowo zawiadomić pogotowie i wielu innych ważnych informacji dotyczących udzielania pierwszej pomocy.

       Sytuacje w jakiej musieli działać nasi uczniowie, były zainscenizowane i nie oddawały w pełni stresu jaki pojawia się w prawdziwym życiu. Każdy z nas może kiedyś znaleźć się  w sytuacji, kiedy będzie musiał udzielić pierwszej pomocy. Lepiej wiedzieć jak dobrze to zrobić! Nie bójmy się i pomagajmy, to nasz obowiązek.

Dziękuję uczniom za udział w akcji, bo pogoda nas nie rozpieszczała. Zachęcam do rozwijania swoich umiejętności w tym zakresie.

 

zdjęcia i tekst: Magdalena Wiglusz